utorok 7. októbra 2014

Stanovenie si cieľov

Stanovenie si svojich cieľov ma pre nás všetkých veľký význam. A pritom si to veľa ľudí ani neuvedomuje a ciele si neurčujú.

Ako som písal v predchádzajúcom článku o motivácii, tak cieľ je základom pre to, aby sme niečo robili. Samozrejme existuje veľa typov cieľov od tých malých až po tie veľké - životné.

Podstatné v súvislosti so stanovením cieľov sú nasledovné veci:
  1. určiť si čo najväčšie množstvo cieľov
  2. k cieľom si určiť čo najpresnejší dátum predpokladaného splnenia
  3. určiť si čo najpresnejšie podrobnosti jednotlivých cieľov
  4. napísať si to na papier, príp. elektronicky
  5. pravidelne sa svojim cieľom venovať
Každému, kto si chce svoje ciele čo najpresnejšie stanoviť, odporúčam vyčleniť si na to nejaký čas a venovať sa iba tomu. Samozrejme neskôr to je možné upravovať, obmeňovať a prispôsobovať. Ale keď si vyčleníte na to napr. jeden večer, určite sa aj sami prekvapíte, čo za ten čas dokážete vykonať.

Pre začiatok je dobré sa nad všetkým zamyslieť a postupne si robiť poznámky o tom, čo Vás napadne. Pravdepodobne Vás napadnú najskôr ciele, ktoré už máte dlhšiu dobu pred sebou, ale časom pri rozmýšľaní prídete aj na také ciele, ktoré by Vám urobili radosť a nemusia to byť ani veľké ciele. Čím viac Vás toho napadne, tým lepšie. Keď si urobíte taký hrubý zoznam cieľov, môžete sa tomu venovať bližšie a špecifikovať jednotlivé ciele do podrobností aj s pridelením predpokladaného dátumu splnenia. Treba si spísať ciele zo všetkých oblastí, ako je napr. práca, súkromie, spoločenský život, hobby, rodina, podnikanie a pod. 

Veľmi dôležité je, aby ste si urobili písomný, príp. elektronický zoznam aj so všetkými podrobnosťami, príp. aj obrázkami cieľov. Veľa múdrych ľudí odporúča spísať si tzv. knihu snov (cieľov), kde si so všetkými podrobnosťami nalepíte aj obrázky. Táto kniha snov je vhodná najmä kvôli poslednému spomínanému bodu - venovať sa svojim cieľom. 

Môže sa stať, že si ciele raz podrobne napíšete, následne to odložíte a niekedy v budúcnosti prídete na to, že sa Vám nejaké z týchto cieľov splnili. Ale vyššiu úspešnosť splnenia budete mať, keď si svoje ciele budete pravidelne prechádzať a venovať sa jednotlivým krokom k dosiahnutiu svojich cieľov. 

Keď si po nejakom čase splníte nejaké svoje ciele, odporúčam si poznamenať splnenie cieľa, aby ste videli aj svoj pokrok a aj prípadný nesúlad predstavy so skutočnosťou. 

Pre príklad špecifikácie cieľa uvediem svoj príklad jedného z vlastných cieľov - postaviť si rodinný domček. Základný cieľ je teda postaviť si rodinný dom. Bližšia špecifikácia obsahuje projekt, pôdorysy, návrhy interiéru a využívania jednotlivých miestností. Ďalej to pokračuje dátumom - u mňa je plánované dokončenie 09-10/2015, kedy by som sa rád presťahoval aj s mojou priateľkou. Samozrejme tento dátum neznamená, že všetko bude na 100 % dokončené, ale že bude možné sťahovanie sa a už dokončovacie práce sa môžu vykonať priebežne podľa času a možností. Ale vtedy sa už môžem naplno venovať aj exteriéru a dotiahnuť cieľ pohodlného bývania do 10/2016 (ďalší z cieľov, ktorý nadväzuje na základný cieľ postaviť si rodinný domček). 

Prajem príjemné rozmýšľanie o Vašich cieľoch. V prípade, že Vás zaujala táto téma, príp. práve tento článok, môžte ma kontaktovať s otázkami, príp. mi poslať spätnú väzbu.


Príjemný deň prajem.
Ing. Peter Mošať


Som mladým podnikateľom v rôznych oblastiach (obchod, služby, dizajn) a tiež autorom tohto blogu. Prezentujem tu vlastné názory a postrehy na rôzne témy súvisiace aj s osobným rozvoja každého z nás. Verím, že to viacerým pomôže aj pri sebazdokonaľovaní. V prípade záujmu o ďalšiu debatu ma neváhajte kontaktovať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára