utorok 10. marca 2015

Vzdelávanie sa

Vzdelávanie berú ľudia rôznym spôsobom. Väčšina považuje za vzdelávanie iba školskú dochádzku - od materskej školy až po strednú, príp. aj vysokú školu. Ale pritom sa za vzdelávanie považuje oveľa viac. Či už ide o samovzdelávanie (knihy, získavanie praktických skúseností), e-kurzy, kurzy, rekvalifikácie, workshopy, príp. iné formy vzdelávania.

Veľmi veľa ľudí je rado, keď skončia navštevovať školu (hociktorú) a už sa tešia, že sa nebudú musieť v živote nič učiť. Ale táto vec sa zrejme u nikoho nestane. Pretože pri nástupe do práce, alebo pri začatí podnikania sa vždy musí človek niečo ďalšie naučiť - min. nové postupy, firemnú politiku a pod. A to je ten najmenší spôsob ďalšieho vzdelávania.

Tí ľudia, ktorí chcú niečo v živote dosiahnuť, príp. ešte výraznejšie rozvíjať svoj život, tak sa často aj dobrovoľne vzdelávajú - či už pravidelne, alebo dokonca neustále. Podnikatelia sú na takéto niečo často aj donútení zo strany štátu kvôli častým zmenám v zákonoch a ich povinnostiach. A aj keď si už podnikatelia myslia, že už sa to upokojilo so zmenami, štát si vymyslí opäť niečo iné z inej oblasti :).

Ja patrím v posledných rokoch už k tým ľudom, ktorí sú čiastočne nútení z iných strán vzdelávať sa, ale rovnako sa vzdelávam v rôznych oblastiach aj sám a k tomu ešte aj rád a dobrovoľne. Riešim to čítaním odborných kníh, časopisov, študovaním odborných web stránok, pozeraním odborných videí na internete, zúčastňujem sa e-kurzov, kurzov a sem-tam sa zúčastňujem aj rôznych odborných workshopov. Možností je veľa. Niektorí to môžu vidieť, že to stojí veľké peniaze. Ale väčšina z uvedených vecí je zdarma. Iba sem-tam sa zúčastním aj na platených veciach. Takže vyhovárať sa na to, že vzdelávanie stojí peniaze, je zbytočné.

Jediné, čo to človeka stojí vždy, je čas. V dnešnom svete sa veľa ľudom zdá, že čas nemajú. Ale pritom hodiny denne presedia bez cieľa pred televízorom, alebo pri počítači (hry, browsovanie, sociálne siete a pod.). Často to nazývajú, že takýmto spôsobom oddychujú, ale oddych je aj vykonávanie iných činností, ktoré robia v práci. Takže keď niekto celý deň robí manuálne, tak večer môže relaxačne čítať odborné knihy. Keď niekto sedí celý deň pri počítači, tak sa môže vzdelávať formou workshopov, príp. sa zúčastniť rôznych kurzov.

Možností je veľa. Ale aj v tomto platí, či človek chce urobiť pre seba niečo užitočné a či sa chce rozvíjať alebo nie...


Príjemný deň prajem.
Ing. Peter Mošať


Som mladým podnikateľom v rôznych oblastiach (obchod, služby, dizajn) a tiež autorom tohto blogu. Prezentujem tu vlastné názory a postrehy na rôzne témy súvisiace aj s osobným rozvoja každého z nás. Verím, že to viacerým pomôže aj pri sebazdokonaľovaní. V prípade záujmu o ďalšiu debatu ma neváhajte kontaktovať.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára